Czy na pewno wiesz, co jesz?

Żyjemy w dobie powszechnego dostępu do informacji: Internet wydaje się niezrównanym jak dotąd źródłem wiedzy z dowolnej dziedziny. Ale czy globalna sieć ma odpowiedź na każde pytanie, a co ważniejsze: potrafi zweryfikować oferowane rozwiązania? Każdego dnia jesteśmy zalewani krzykliwymi nagłówkami i pozostawieni w morzu przeczących sobie faktoidów. Eko to znaczy dobrze, a najlepszą radą jest zawsze olej kokosowy? A może pozostaje nam tylko sukcesywne zgłębianie literatury fachowej w nadziei na (dietę)cud? Już nie! Oto nadchodzi “Wiem, co jem. Leksykon dobrych zakupów”!

Gdzie Internet zawodzi, tam Bosacką pośle

Nowa książka Katarzyny Bosackiej wychodzi naprzeciw tego rodzaju obawom, oferując pomocną dłoń w zrozumieniu diety nowoczesnego Polaka. Prezenterka popularnego programu “Wiem, co jem i wiem, co kupuję” odważnie zadaje kłam chętnie powtarzanym mitom i raz na zawsze rozprawia się z niedopowiedzeniami propagowanymi w świecie żywienia. Z typowym dla siebie dystansem i bez zbędnego zadęcia uczula na substancje niesłusznie uznawane za korzystne dla naszego zdrowia oraz uczy jak skutecznie zagłuszać szkodliwy szum informacyjny. Czy mleko musi być roślinne a chleb bezglutenowy? Czy liczą się jedynie koktajle, które są zielone? Czy w typowej diecie powinno się znaleźć miejsce dla trudno dostępnych składników o niewiele mówiących nazwach? Autorka pokazuje jak sprytnie i twórczo korzystać z produktów dostępnych na co dzień. Uważa przygotowywanie jedzenia za formę zabawy, zachęcając jednocześnie do własnych poszukiwań na szczególnie frapujące czytelnika tematy.

ABC zdrowego żywienia

“Wiem, co jem. Leksykon dobrych zakupów” został stworzony w formie przejrzystego poradnika: Bosacka zmieściła swoje cenne doświadczenie w funkcjonalnej pigułce. Dzięki temu nie musimy każdorazowo wertować całej książki w poszukiwaniu interesującej nas informacji, a nawet możemy ją potraktować jako podręczną pomoc w trakcie zakupów. W środku znajdziemy listę uporządkowaną alfabetycznie: niektóre z szerokiej gamy produktów mogą brzmieć egzotycznie, ale są niezaprzeczalnie warte oswojenia i wypróbowania na polskim talerzu. Nie zabrakło również stron na dobrze znane i lubiane składniki w odświeżonym wydaniu. Przy każdej definicji zawarto właściwości oraz praktyczne sposoby wykorzystania przy zachowaniu wartościowych czynników odżywczych. Prostota treści i jej użycie stanowią idealną odpowiedź na przesyt informacji wokół nas.

Konsumenci nie muszą już dłużej gubić się w labiryncie niezawodnych sekretów i niezliczonych nowinek odnośnie racjonalnego gospodarowania żywnością: na kłopoty tylko Bosacka!